Naturalna witamina C kontra syntetyczna

Mam nadzieje, że już do Was dotarło info o tym, że koncerny z tak zwaną naturalną żywnością i naturalnymi lekami, postanowiły na was zarobić i wypuściły ciekawy twór pod nazwą lewoskrętna witamina C, co jest kompletną bzdurą. Prawdziwy kwas askorbinowy jest zawsze prawoskrętny, choćby siwy pan w okularach skończył jeszcze jedną Akademie Górniczą ze złości. Witamina C będzie zawsze prawoskrętnym kwasem L-askorbinowym. Istnieje lewoskrętny kwas askorbinowy, tyle że nie ma właściwości witaminy, więc nią po prostu nie jest.

Drugim takim nazwijmy to nieporozumieniem jest rozróżnianie witaminy C na naturalną i syntetyczną. Proszę Państwa dla naszego organizmu, jakby nie patrzeć to wsio rybka. Pod względem chemicznym to cały czas ta sama substancja, choćby była pozyskana z wątroby jednorożca, mieszkającego w Tybecie, na skraju urwiska. Takie są niestety fakty. Wcale więc nie ma co przepłacać i kupować kapsułek z kwasem askorbinowym w cenie złota, bo i tak to ta sama witamina.

A przy okazji przymiotnik syntetyczny oznacza – pozyskany na drodze syntezy. Co w przypadku witaminy C oznacza, że pozyskiwana jest najczęściej z glukozy. Metoda ta została opracowana przez Szwajcara polskiego pochodzenia – Tadeusza Reichsteina. W identyczny sposób produkują ja rośliny (owoce i warzywa) – bo także z cukrów. Pod względem chemicznym to ten sam związek.

Jeśli chodzi o przyswajalność witaminy C wyprodukowanej w fabryce, to jest ona na takim samym poziomie, co kwas askorbinowy pozyskany z owoców czy warzyw. Nawet jak się zagłębić w badaniach, to tabletki z apteki u ludzi mają akurat troszkę lepszą wchłanialność. I trochę wolniej przenikają do moczu. Natomiast siłą naturalnie występującej witaminy C jest fakt, że występuje ona zazwyczaj w obecności innych dobroczynnych substancji, takich jak np. flawonoidy, które również korzystnie wpływają na nasze organizmy. W tym przypadku taka kwercetyna, rutyna, hesperydyna, czy diosmina, chronią witaminę C przed utlenianiem.

A tym niedowiarkom, do których mój post jeszcze nie dotarł, proponuje przekaz audio-wizualny:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *