Domowe, naturalne sposoby na przeziębienie

Sezon grypowo-przeziębieniowy już niedługo przed nami. Choćby nie wiem jak człowiek próbował się do niego przygotować, chociażby wspierając swój układ odpornościowy, to i tak zawsze jakiś katar, czy ból gardła się przypląta. Jednak nie warto od razu biec do lekarza, gdyż jedyne co on nam pomoże, to od razu przepisze antybiotyk. Co akurat przy katarze jest kompletną głupotą, gdyż wywołują go zazwyczaj nacieki od granulocytów obojętnochłonnych lub kwasochłonnych. Wcale nie bakterie, a my łykamy kolejne porcje antybiotyków, zupełnie niepotrzebnie.

Zatem jakie są domowe sposoby z najczęstszymi dolegliwościami przeziębieniowymi?

Na katar czy zatkany nos pomagają inhalacje z olejków eterycznych, takich jak eukaliptusowy lub tymiankowy. Zabieg polega na tym, by nasączyć wacik olejkiem (około 5 kropli) i przystawić go do nosa i wdychać. Taki rodzaj inhalacji pomaga upłynnić nagromadzoną wydzielinę z nosa i działa odkażająco na cały układ oddechowy. Pomaga także zakraplanie otworów nosowych solą fizjologiczną. Wystarczy wkroplić sobie około 4-5 kropli, do każdej dziurki i po chwili wydmuchać nos.

Więcej domowych sposobów na katar:

Z kolei na zatoki również można spróbować inhalacji z olejku eukaliptusowego albo tymiankowego. Pomaga także płukanie zatok hipertonicznym roztworem soli kuchennej, jednak nie można robić tego zbyt często, gdyż może to wysuszać błony śluzowe. Zwiększa to wydzielanie śluzu i ułatwia oczyszczanie zatok.

Natomiast na ból gardła pomaga płukanie różnymi roztworami. Jeśli podejrzewamy zakażenie bakteryjne to możemy zrobić sobie roztwór z nadmanganianu potasu, bądź rywanolu. Sprawdza się także fiolet gencjanowy, znana sól emska, chlorek sodu, czy znienawidzony konserwant żywności – benzoesan sodu. Z bardziej naturalnych substancji można zaparzyć korę dębu, która ma działanie przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, odkażające i ściągające. Płukanka na bazie olejku eukaliptusowego czy goździkowego, też da radę. Obecnie coraz częściej płucze się gardło również rozcieńczoną wodą utlenioną bądź mocnym naparem czarnej herbaty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *